Bývajte v šťastnom domove

20191029140746_shutterstock_1213120567.jpg

Vedeli ste, že Dáni patria k najšťastnejším národom na svete? Keď si predstavíte sychravé chladné daždivé počasie a málo slnečných lúčov, je to trošku zarážajúce. Škandinávci však prišli na iný spôsob, ako si zabezpečiť pohodu a harmóniu. Volá sa hygge.

Hygge

Pojem hygge je ťažké jednoznačne preložiť. Predstavte si pod ním životný štýl, nastavenie mysle, ale aj zariadenie svojho okolia tak, aby ste sa v ňom cítili čo najviac príjemne.

Základom hygge štýlu je čas pre seba, keď spomalíte rýchle tempo, uvoľníte sa a doprajete si chvíľku voľnočasovej aktivity, pri ktorej zharmonizujete hlavu aj telo. Ideálnym je napríklad čítanie knihy či popíjanie vínka v pohodlí útulného domova.

Nadchla vás táto predstava? Poradíme vám, ako si aj vy môžete doma vykúzliť svoje vlastné hygge kráľovstvo.

shutterstock_683561149.jpg

Chvíľka pre seba

Škandinávsky štýl bývania je možné charakterizovať ako minimalistický, funkčný, elegantný a prírodný. Je preto vhodné ladiť izby do prírodných farieb alebo využívať prírodné materiály. Skvelou voľbou popri svetlých stenách izby je drevený nábytok, medzi ktorý patria aj vstavané skrine. Hygge si dáva záležať na jednoduchosti, útulnosti a rovnováhe. Ťažko si pripravíte relaxačnú chvíľku pre seba, ak budete mať v zornom uhle množstvo vecí, ktoré potrebujú vyprať, odložiť, vybaviť… Tieto predmety môžete ukryť do vstavanej skrine či šatníka aspoň na tú chvíľu, ktorú chcete venovať sebe. Povinnosti chvíľku počkajú.

shutterstock_1394673497.jpg

Pohodlie nadovšetko

Hygge v domácnosti znamená aj útulnosť. Základom je, samozrejme, príjemné sedenie, miesto, kde budete tráviť čas so svojimi najbližšími. Útulnosť svojho domova podčiarknete textilnými doplnkami - vankúše, koberce a mäkučké deky. Vytvorte si oázu pokoja, z ktorej sa vám nebude chcieť odchádzať.

Dekorácie

Aj keď sú Škandinávci minimalistickí, pri hygge štýle uprednostňujú dekorácie pre zútulnenie domovov. Rozvoňajte svoju domácnosť čerstvými živými kvetmi či vetvičkami. Nebojte sa v izbách zakomponovať police s knihami a fotografiami ani rôzne formy svietidiel - od lámp, cez populárne svetelné reťaze až po sviečky.

shutterstock_742049314.jpg

Základom hygge domova nie je len to, aby pôsobil útulne, domácky a pohodovo. Jeho cieľom je naučiť relaxovať a odpočívať aj vás, aby ste lepšie zvládali každodenné výzvy. Preto si svoj šťastný domov aj vychutnávajte tým, že v ňom budete tráviť čas.

shutterstock_774951040.jpg