Bývajte vo vidieckom štýle

20190604084725_shutterstock_1121585732.jpg

Vidiecky či rustikálny štýl prinesie do akéhokoľvek priestoru teplo domova, útulnosť a pocit pohodlia. Vďaka prírodným materiálom, ktoré sú typické pre tento štýl, sa vo svojej domácnosti vrátite k prírode a voľnosti.

S prírodnými materiálmi dokonale ladia teplé farby inšpirované, ako inak, záhradou - horčicovožltá farba opadaného lístia na jeseň, tmavočervená či vínová farba prezretých jabĺk alebo sýtozelená farba mokrého machu. Svoje miesto v rustikálnej domácnosti majú aj kvetinové vzory, ktoré rozžiaria každú izbu.

Uvoľnená domácnosť z trvácneho materiálu

Tento štýl bývania nie je len o vintage nábytku, ktorý vyzerá opotrebovane. Je o dekoráciách a detailoch, ale poteší aj tých, ktorým záleží na praktickosti a funkčnosti. Hodí sa do domácností ľudí, ktorí majú radi pohodu a uvoľnenosť a nebudú si robiť ťažkú hlavu z odretého rohu alebo vyšúchaného miesta na stole. Pre vidiecky štýl sú práve takéto dobré nedokonalosti typické. Okrem toho sa vyznačuje elegantnosťou a útulnosťou.

shutterstock_377825686 (1).jpg

Ako na rustikálnu domácnosť? V prvom rade si dajte záležať na použitých materiáloch. Vidiecky neznamená automaticky starý. Vyberajte si nábytok z trvácnych a odolných materiálov, napríklad z masívneho dreva či kovu. Oproti ostrým hranám preferuje vidiecky štýl zaoblené hrany.

Presvetlené miestnosti a teplé farby

Pre rustikálnu kuchyňu je charakteristická biela farba, ktorá sa môže kombinovať s prírodnou farbou dreva. Typickým nábytkom takejto kuchyne je drevený stôl a stoličky, na ktorých sú mäkké vankúšové podsedáky, najlepšie s kvetinovým vzorom. Úložný priestor v kuchyni, ale aj v celej domácnosti, vyriešte jednoduchými drevenými skrinkami. Vidieckosť im dodáte výberom zdobených rúčok. 

shutterstock_199694345 (1).jpg

Obývacia izba musí pôsobiť domácky a pohodlne pre každého návštevníka. Jej základom je dostatok svetla a dekorácie teplých farieb a vzorov. Do obývačky zakomponujte aj zdedený nábytok - napríklad starý nefunkčný šijací stôl.

shutterstock_583842346 (1).jpg

Čo sa týka spálne, zariaďte ju jednoducho a efektívne v neutrálnych a menej výstredných farbách. Využite vstavané skrine ako úložný priestor - aj pri ich materiálovom prevedení si viete vybrať „ošúchaný” vzhľad, ktorý dotvorí rustikálnosť spálne.

Podľa vašich predstáv

Samozrejme, vidiecky štýl nie je iba jeden, ale líši sa v závislosti od krajiny a spôsobu života jej obyvateľov, ktorý odzrkadľuje. Slovenský vidiecky štýl je iný ako štýl prímorskej dovolenkovej krajiny či sychravého Anglicka.

shutterstock_391616107 (1).jpg

Jedným z najznámejších je francúzsky provensálsky štýl bývania, ktorý je romantický. Levanduľa, čipka, zdobený prepracovaný nábytok, svetlé pastelové farby a doplnky, ktoré zútulnia domácnosť - vyrezávaný rám na fotografiu či porcelánový krčah na vodu. Pre škandinávsky štýl sú charakteristické čisté línie, svetlé priestory a oproti provensálskemu štýlu je čistejší, bude vyhovovať najmä minimalistom.

Zútulnite si svoju domácnosť a premeňte ju na prístav vášho pokoja a pohodlia presne podľa vašich predstáv. Radi vám pritom pomôžeme aj my z Feddoor.sk.