Čaká vás jarné upratovanie? Poradíme vám, ako ho zvládnuť

20190327120622_shutterstock_256305568.jpg

Príchod jari symbolizuje v prírode nový začiatok a prebúdzanie po zimnom spánku. S teplejším počasímotvárame okná dokorán na dlhšiu dobu, vešiame čistú bielizeň na vonkajšie sušiaky a vo vnútridomácnosti podstupujeme jarné upratovanie, ktoré náš byt očistí a prevzdušní. Často sa s týmtoupratovaním spája aj triedenie nepotrebných vecí. Prinášame vám pár trikov, ktoré vaše upratovanieurýchlia či spríjemnia.

  1. Príprava čistiacich prostriedkov - Upratovanie sa nezaobíde bez zásob čistiacich prípravkov na rôzne typy povrchov. Ak sa vám upratovať dvakrát nechce, nie je nič ľahšie, ako odbehnúť do obchodu a nakoniec v ňom stráviť toľko času, že vám už na prvotný plán ani nezvýši čas. Pre efektívnosť a skutočné dotiahnutie vášho cieľa - čistej domácnosti - si preto dokúpte prostriedky v iný deň. shutterstock_1039892116.jpg
  2. Zhora nadol - Vzhľadom na to, že pri upratovaní sa venujeme každému nábytku izby, je potrebné postupovať pri čistení takým spôsobom, aby ste si opätovne nezašpinili miesta, ktoré ste už umývali. Ideálne je preto začať od stropu miestnosti a pomaly schádzať po kusoch nábytku až k umývaniu podlahy.
  3. Zapojenie celej rodiny - Aj keď to bude v mnohých rodinách ťažké, pokúste sa správne motivovať k upratovaniu aj ostatných členov domácnosti. Spoločná aktivita sa môže niesť v znamení hlasnej hudby či predbiehaní sa, kto bude rýchlejší. Pre efektivitu odporúčame pomocníkov motivovať prísľubom sladkého koláča či zmrzliny - uvidíte, ako im pôjde upratovanie od ruky. shutterstock_1038166888.jpg
  4. Efektívna materiálna očista - Dôležitou súčasťou jarného upratovania je aj triedenie nepotrebných vecí, ktorých sa v každej domácnosti časom vytvorí značná kopa. Medzi takéto veci vhodné na vyhodenie a vytriedenie patria jednoznačne poškodené a nefunkčné spotrebiče, oblečenie a topánky, z ktorých ste vyrástli, sú zničené alebo ich nenosíte - samozrejme, tieto veci sa môžete pokúsiť predať alebo darovať ľuďom v núdzi.

Ak patríte k zberateľom nepotrebných artefaktov, zvážte ich skutočnú funkčnosť a potrebu v domácnosti - vyhoďte prázdne fľaše od alkoholu, kozmetické prípravky a lieky po expirácii, staré nabíjačky, ku ktorým už mobily dávno nepoužívate. Pretrieďte už dávno nečítané časopisy a účtenky, ktoré sú už po dátume reklamácie a nemajú pre vás žiaden význam.

shutterstock_341137508.jpg

5. Využitie úložných priestorov - V každodennom zhone často veci neodkladáme na to miesto, odkiaľ sme ich vzali. Potom sa nám po celej domácnosti kopí oblečenie, doplnky či hračky na miestach, na ktoré nepatria. Pri jarnom upratovaní preto stanovte jasné pravidlá, kde čo má svoje miesto. Vstavaná skriňa je tou správnou voľbou pre efektívny úložný priestor, ku ktorému sa ľahko dostanete a zároveň ho rýchlo ukryjete pred prípadnou neočakávanou návštevou.

Pri jarnom upratovaní je však najdôležitejšia dobrá nálada a pozitívny postoj k práci - s úsmevom na tvári ide všetko ľahšie. Nestresujte sa, že najbližší víkend nestíhate upratovať a radšej si počkajte na správny čas.

shutterstock_145087177.jpg