Domácnosť s chlpáčom, čo je nutnosť

20180725094106_shutterstock_765765574.jpg

Každá domácnosť, ktorá býva so svojím milovaným štvornohým maznákom, vie, aké rôzne úskalia môže toto spolunažívanie priniesť. Rozhryzené topánky, doškriabané steny, skoré ranné venčenie skoro za tmy… Ale havkáča sa nezbavíme. Ako si teda pomôcť?

shutterstock_45558076.jpg

Dilemu, ako domácnosť ochrániť pred následkami spolunažívania so psom, riešia najmä ženy. Neesteticky oškrabané steny či nábytok, rozhryzené káble, nebodaj mláčky, ak je psík ešte malý. A k tomu večne a všade prítomné chlpy.

Zachlpené oblečenie

Problém s chlpmi v celej domácnosti musia riešiť majitelia krátkosrstých aj dlhosrstých plemien. Nájdu ich všade - na oblečení, nábytku, na zemi… Krátkodobým riešením je očistiť si predtým, než vyjdete z domu von, oblečenie na sebe pomocou lepiacej rolky.

shutterstock_522554371.jpg

Dlhodobým riešením, ako ochrániť minimálne svoje veci pred zachlpatením od psíka, je vstavaná skriňa. Okrem toho, že poskytne dostatočne priestranné a priehľadné úložisko a šetrí priestor v domácnosti, v nej môžete „skryť” to, na čom by ste neradi videli psí chlp. Stačí jednoducho zatiahnuť posuvné dvere vstavanej skrine.

Dohryzené veci

Možno máte psíka vycvičeného a ten neokusuje vaše veci. Ak sa ho však ešte len snažíte vycvičiť a nedarí sa vám, nenechávajte nič rozhodené po zemi. Rovnako nenechávajte dôležité veci či cennosti na miestach, ku ktorým by sa chlpáč vedel dostať napríklad zo sedačky. Využite steny svojej domácnosti a namontujte si napríklad police, na ktoré si odložíte všetky veci mimo dosahu maznáka.

Útulné aj pre chlpáča

Bývanie so psíkom neznamená, že pes musí byť ohľaduplný voči vám a poslúchať vaše rozkazy. Aj vy musíte zútulniť svoju domácnosť psím potrebám - každý miláčik potrebuje vlastné miesto - pelech. Kým je v domácnosti sám, narobí menej šarapaty, ak bude mať svoje obľúbené hračky, ktoré ho rozptýlia.

Ak je psík počas dňa v uzavretých priestoroch, zabezpečte mu pohľad cez okno či dvere von.

Nezabudnite

Od 1. septembra 2018 vstúpi do platnosti novela zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti, podľa ktorého už štvornohý priatelia nie sú vecami. Cieľom zákona je zamedziť činnosť ilegálnych chovateľov psov.  Pre psičkárov tento zákon znamená najmä povinné začipovania psa a evidenciu v Centrálnom registri spoločenských zvierat.