Voľne stojaca alebo vstavaná skriňa? Ktorú si vybrať?

20180314133715_shutterstock_724857655_easy-resize.com(002).jpg

Pri zariaďovaní interiéru je vždy dôležité myslieť na to, ako budú jednotlivé komponenty a kusy nábytku vyzerať ako celok. Farebné a materiálové ladenie sú kľúčové ale určite dbajte aj na útulnosť. Pri výbere typu skrine to platí rovnako. Ako sa však správne rozhodnúť? Vstavaná či voľne stojaca skriňa? Aký je v tom rozdiel? Radi vám predostrieme pár pre a proti jednotlivých typov skríň.

Flexibilita voľne stojacej skrine

Pri type voľne stojacej skrine môžete ťažiť z faktu, že je premiestniteľná a vďaka tomu budete môcť váš interiér meniť podľa momentálnej chuti. Ak ste človek, ktorý má rád zmeny a neustále dokupuje nové kusy nábytku alebo dekorácie, voľne stojaca skriňa bude pre vás vhodnejšia. Nebude brániť vašim predstavám o častých inováciách vo vašom domove.

Stojaca skriňa nezvykne pôsobiť mohutne a ak nesiaha po strop, dodáva vášmu priestoru vzdušnosť a útulnosť. Navyše, stojaca skriňa sa dobre kombinuje s ostatným nábytkom či policami. Môže im dominovať alebo ich, naopak, skvelo dopĺňať.

Ak zvolíte správnu kombináciu farieb, materiálov či zdobenia, môžete z funkčného kusu nábytku urobiť centrum pozornosti vášho interiéru. Ak má skriňa ozdobný povrch, môže sa stať dominantou celej izby, ktorá pritiahne obdivné pohľady vašich návštev. Veď si len spomeňte na tie úžasné, historické skrine, ktoré môžete vidieť v múzeách. Jeden vydarený dizajn je perlou interiéru po stáročia.

Funkčnosť vstavanej skrine

Vstavaná skriňa znamená maximálne využitie každého centimetra vyhradeného pre úložný priestor. Po otvorení posuvných dverí sa pred vami vynorí spektrum možností, kde každá časť oblečenia môže mať svoje patričné miesto. Jednotlivé doplnky ale aj sezónne oblečenie sú dôstojne pripravené na ďalšie používanie. Tento typ skrine znamená obrovské pohodlie pri odkladaní vecí, hlavne pri viacčlenných rodinách.

Keďže vstavaná skriňa v podstate zaberá jednu zo stien izby, je dôležité dobre rozhodnúť, ktorá zo 4 stien to bude. Snažte sa rozmýšľať dopredu a brať do úvahy aj prípadné menšie zmeny vo vašom interiéri. Prístup k dverám musí ostať bez prekážok či zamedzenia. Prakticky celá stena má vstavanou skriňou aj svoj zvolený vzhľad, a tak je potrebné starostlivo vyberať celý jej dizajn.

U vstavaných skríň môžete využiť aj možnosť vsadenia obrovských zrkadiel ako dverí, ktorými celý váš priestor zväčšíte.

Či sa už rozhodnete pre voľne stojacu alebo vstavanú skriňu, možností ich prevedenia je naozaj veľa. Zvoľte vhodnú farbu, materiál povrchu, doplnky do vnútra a príjemne ich skombinujte napríklad so zrkadlami alebo tapetami.