Vyfarbite si bývanie

20180521130319_majvyfarbitesibyvanie.jpg

Na vytvorenie krásneho bývania nestačí len kvalitný nábytok. Je potrebné rozhodnúť sa aj pre farby, ktoré chcete v priestore využiť. Farby dokážu priestor opticky zmeniť a dokonca môžu aj vyvolať pocity z celej miestnosti. Preto je viac než dôležité aby ste sa pred kúpou vášho nábytku zamysleli aj nad farebnou kombináciou.

Svetlé farby

Svetlé odtiene nábytku sa hodia do malých priestorov, ktoré potrebujú opticky zväčšiť. Či už použijete sýte jednofarebné farby alebo svetlé odtiene dreva, to je len na vás. Základom však je držať sa svetlých odtieňov. Svetlá farba pomáha aj v prípade, že je vaša izba, či obývačka väčšinu dňa bez denného svetla. Priestor krásne rozjasní. To však neznamená že od stropu, cez skrine až po steny bude všetko biele. Najideálnejšie je zvoliť v jednom priestore tri farby, pričom jedna z nich by mala byť kontrastná.

Tmavé farby

Naopak tmavé tóny opticky zmenšujú veľmi veľký priestor a utlmia príliš presvetlenú miestnosť. Je možné použiť aj čiernu farbu ale len v menších kúskoch nábytku, či v bytových doplnkoch. Príliš veľa čiernej by mohlo pôsobiť depresívne. Každá izba však potrebuje aspoň dotyk čiernej, pretože dodáva priestoru hĺbku. A napríklad taká komoda v tmavohnedej farbe dokáže pôsobiť naozaj luxusne.

Teplé odtiene

Vďaka farbe nábytku vieme vytvárať v priestore rôzne nálady. Teplé odtiene, ako je oranžová, červená alebo žltá, vyvolávajú pocit tepla. V miestnosti, kde sú použité teplé farebné tóny máme pocit, ako keby v nej bolo o pár stupňov viac. Takéto farby sa hodia do miestností, ktoré sú situované na sever. Teplé odtiene nábytku sú ideálne do obývačky alebo jedálne, kde je žiadané vytvoriť príjemnú rodinnú atmosféru.

Studené odtiene

Chladné farby, ako napríklad modrá, fialová, či zelená tlmia cirkuláciu krvi v našom tele, čo vyvoláva pocit chladnejšej miestnosti. Takéto farby môžu vzbudiť neosobný dojem, no dôležitá je aj použitá intenzita daných farieb. Napríklad zelená v odtieni pistácie pôsobí harmonicky a upokojuje. Nezabúdajte však, že zrkadlá použité na dverách skríň sa tiež radia medzi chladné prvky. Nábytok v chladných tónoch sa hodí do pracovne, kde je potrebné sa koncentrovať.

Na farebnú nôtu

Veselé farby nábytku si väčšina z nás predstaví hlavne v detskej izbe, kde svojej ratolesti splníte akékoľvek farebné želanie. No farby v obývačke, či v spálni sú taktiež veľmi moderné a rovnako dokážu pozitívne ovplyvniť celý priestor. Ako sme už spomínali, zelená upokojuje, modrá uvoľňuje, oranžová je hrejivá farba, ktorú je najlepšie kombinovať s chladnými odtieňmi, ružová je farba jemnosti. Najjednoduchšie pri kombinovaní farieb, je držať sa jednej intenzity. Buď volíme pastelové tóny alebo veľmi krikľavé. Aj farebné tapety je možné aplikovať na dvere alebo skrine. V tom prípade sa môžete držať farieb, ktoré sú použité na konkrétnej tapete.

V každom prípade je najlepšie rozhodovať sa na základe vzorkovníkov, ktoré budete prikladať k jednotlivým farbám aby ste vedeli odhadnúť, či sa vám kombinácia bude páčiť. Nezabúdajte však, že nábytok, ktorý si vyberáte do svojho domu alebo bytu sa musí páčiť hlavne vám. Ak jednoducho neobľubujete modrú farbu, rozhodnite sa pre tú, ktorá sa páči vám.