Zlaďte svoj nábytok s podlahou

20181128101539_shutterstock_185270735.jpg

Pri interiérových riešeniach v našej domácnosti sa ako prvým venujeme stenám a podlahám, keďže tie tvoria základ izieb skôr, než sa miestnosti stanú obývanými a využívanými. Po vymaľovaní a podlahe zaplníme priestor nábytkom, dekoráciami a doplnkami, čím mu vdýchneme život.

Už pri výbere farby a typu podlahy by sme preto mali mať v hlave finálnu víziu izby, aby bol výsledok farebne kompatibilný. Samozrejme, nie vždy máme nábytok vyhliadnutý vopred. Ako teda postupovať pri ladení podláh a nábytku?

Okrem farebného odtieňa myslite aj na funkčnosť podlahy - musí byť odolná voči tlaku a pohybu ľudí, nábytku, padnutých vecí, domácich maznáčikov… Pri výbere zohľadnite aj svetlo v domácnosti - správnou podlahou viete opticky vyčarovať z vášho bývania väčší či útulnejší priestor.

shutterstock_608771363.jpg

Jeden typ podlahy alebo viac?

Ak rekonštruujete a renovujete menší byt, najmä taký, ktorý disponuje otvorenými a spojenými izbami, je vhodné zvoliť rovnaký typ a odtieň podlahy do celého bytu. Celkový dojem vášho bývania tak bude kompaktný a navyše budete mať voľnejšiu ruku pri výbere nábytku.

shutterstock_565016581.jpg

Pri väčších bytoch či domoch môžete voliť iné podlahy do iných miestností, aj tak by ste sa ale mali držať istej súdržnosti, napríklad využite jedno farebné prevedenie v rôznych odtieňoch. Pri rovnici nová miestnosť = iný typ podlahy by vaša domácnosť mohla pôsobiť príliš rozbito a strakato.

shutterstock_443885170.jpg

Svetlé podlahy

Do tmavších či menších priestorov bez dostatočného prirodzeného svetla voľte svetlú podlahu, ktorá opticky zväčšuje priestor. Môžete si ju pokojne vybrať aj do väčších miestností - svetlé prevedenie podlahy pôsobí čisto, pokojne, vzdušne.

shutterstock_504806083.jpg

Dajte si však pozor. Ak podlahu dokombinujete s ďalšími studenými farbami, vaša domácnosť môže nakoniec vyzerať chladne až sterilne. Tmavším nábytkom sa pokúste vytvoriť k podlahe kontrast. Pokiaľ sa však chcete držať čistých línií a svetlých severských odtieňov aj pri výbere nábytku, oživte svoju domácnosť farebnými doplnkami v podobe koberca, kresla či stavte na doplnkový nábytok vo farebnom prevedení.

Tmavé podlahy

Tmavé odtiene podlahy na niekoho môžu pôsobiť extravagantne, ale v domácnosti vedia vykúzliť príjemné útulné prostredie. Ak chcete opticky miestnosť zväčšiť, lišty by mali byť v rovnakej farbe ako podlaha. Pre opticky zmenšenie izby stavte na lišty vo farbe stien. K tmavej podlahe dolaďte svetlejší nábytok. 

shutterstock_199955363.jpg

Pozor na jednoliatosť

Nech už sa vám páči akýkoľvek odtieň podlahy či štýl bývania, snažte sa pri výbere podláh a nábytku dodržiavať farebný rozdiel v dvoch tónoch. Vstavaná skriňa v spojení s podlahou v jednom farebnom odtieni bude vyzerať jednoliato, fádne a monotónne. Ak si sami dostatočne pri výbere neveríte, nebojte sa a nechajte si poradiť od predajcov nábytku, ktorí sa vyznajú vo farebných škálach svojich produktov a ich možnom kombinovaní. 

shutterstock_115771606.jpg